Vláda ČR a opozícia sa zhodli: umožníme občanom voliť poštou - aj zo zahraničia

Autor: Samuel Zubo | 25.7.2018 o 9:46 | (upravené 25.7.2018 o 10:03) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  297x

Polovica krajín EÚ už umožňuje svojim občanom voľbu poštou, aj v prípade, že sú v čase volieb v zahraničí. Občania EÚ budú na jar 2019 voliť poslancov Európskeho parlamentu (EP). Občania ČR budú môcť voliť poštou. A čo občania SR?

Česká republika hľadá spôsob, ako občanom v zahraničí zjednodušiť účasť na voľbách. Sprístupní tak možnosť voliť aj občanom, ktorí sú v čase volieb v zahraničí a od volebných miestností ich v tej chvíli môžu deliť tisíce kilometrov. Korešpondenčná voľba je dokonca súčasťou programového vyhlásenia vlády:
Zjednodušíme volební pravidla tak, aby se občanům usnadnil přístup k volbám (včetně zavedení korespondenční volby, zrušení místní příslušnosti pro vydávání voličských průkazů). Prosadíme zefektivnění volby do Senátu zavedením jednokolového systému.Programové prohlášení Vlády ČR, 8.1.2018
 Česká opozícia predbehla vládu a predkladá návrh na zavedenie voľby poštou. A aj keď chce Vláda ČR tento spôsob voľby podporiť, podľa premiéra A. Babiša uvažuje o predložení vlastného návrhu do poslaneckej snemovne. Napriek tomu v utorok 24.7. vláda podporila rokovanie o opozičnom návrhu na pôde Poslaneckej snemovne. 

A čo Slovensko?

Slovensko má dlhodobo najnižšiu volebnú účasť vo voľbách do EP. V posledných voľbách to bolo zahanbujúcich 13%. Ak by poslanci NR SR umožnili občanom SR voliť do EP poštou, mohli by sa volieb zúčastniť aj tisíce občanov, ktorí študujú, pracujú, cestujú v čase volieb do zahraničia.Slovenská republika dnes umožňuje voliť poslancov NR SR aj zo zahraničia - práve poštou. Neexistuje dôvod, prečo neumožňiť občanom voliť týmto spôsobom poslancov Európskeho parlamentu, či prezidenta SR. Vyžaduje to však vôľu poslancov NR SR a zmenu Zákona 180/2014 Z.z.  

Kto je oprávnený voliť vo voľbách do Európskeho parlamentu?

Volieb do EP v konkrétnej krajine sa môže zúčastniť občan EÚ, ktorý má v danej krajine trvalý pobyt. Aj občan SR môže teda voliť v krajine, v ktorej má trvalý pobyt. Väčšina občanov SR, ktorí študujú, alebo pracujú v zahraničí, cestujú do zahraničia na dovolenku, má pochopiteľne trvalý pobyt v SR. Možnosť voliť zástupcov do Európskeho parlamentu im môže zaistiť výhradne Slovensko - napríklad poštou. Účasť na voľbách je dôsledok 1. nezáujmu občanov a 2. ťažkostí spojených s hlasovaním, ktoré odrádzajú voličov. Nezáujem je spôsobený neznalosťou vplyvu EP na život občanov SR. Môžu ho riešiť vzdelávacie inštitúcie, politici, neziskovky. Ťažkosti však musia odstraňovať práve politici - zavádzaním opatrení, ktoré umožnia našim občanom ľahšie voliť. Žeby by sme situáciu v SR mali riešiť, demonštrujú nasledujúce grafy: 

 

Snáď ešte alarmujúcejší je extrémne nízky záujem o voľby do Európskeho parlamentu zo strany mladých voličov. Tá je najnižšia v celej EÚ. Nemalý podiel na výsledku má aj to, že veľa mladých voličov s trvalým pobytom na Slovnensku študuje, alebo pracuje v zahraničí. (ako sme uviedli, občania SR nemôžu voliť zo zahraničia vo voľbách do EP):

 

Podpíšte online petíciu za možnosť voliť zo zahraničia:

Podpíšte online petíciu Srdcom doma, za možnosť voliť zo zahraničia. Alebo si stiahnite petičný hárok a pomôžte nám zbierať podpisy.Podpíšte online petíciu Srdcom doma, za možnosť voliť zo zahraničia. Alebo si stiahnite petičný hárok a pomôžte nám zbierať podpisy. (Srdcom doma)

 

 Ďalšie zdroje:
  1. Web iniciatívy www.SrdcomDoma.sk za možnosť voliť zo zahraničia.
  2. Facebook stránka iniciatívy Srdcom doma.
  3. Petičný hárok pre zber podpisov pod petíciu. 
  4. Volby poštou pro Čechy v zahraničí mají šanci.
  5. Programové prehlásenie vlády ČR.
  6. Vláda SR sa v programovom vyhlásení vlády nedotkla rozširovania možností voliť.
  7. Report on the 2014 European Parliament elections

#srdcomdoma #volbyzozahranicia #volbapostou

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Petra Šabatu

Babiš už neriadi štát ako firmu, dúfa v zázrak

Kto prešľapuje tragickú koronavírusovú českú cestu? Ľudia typu Fica a Kaliňáka.


Už ste čítali?