Miroslav Lajčák chce 'Globálnym paktom' chrániť práva občanov v zahraničí. Čo oni na to?

Autor: Samuel Zubo | 24.11.2018 o 19:05 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  1206x

List iniciatívy Srdcom doma ministrovi zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslavovi Lajčákovi, v reakcii na jeho obhajobu 'Globálneho paktu o migrácii'.

Vážený pán minister,

slobodné voľby sú jedným z kľúčových výdobytkov novembra 1989. Preto občania, ktorí dnes majú právo voliť na území Slovenska, by mali mať možnosť využiť toto právo, aj keď sú v čase volieb mimo územia Slovenska, a to vo všetkých typoch volieb, podobne, ako je tomu dnes vo voľbách do NR SR.

Veľmi nás teší, že sa v posledných dňoch vyjadrujete za ochranu práv občanov Slovenskej republiky zdržiavajúcich sa v zahraničí.

So záujmom sme si vypočuliVáš rozhovor pre Rádio Expres dňa 23. 11. 2018. V ňom obhajujetedokument OSN:Globálny rámec o bezpečnej a legálnej migrácii aj potrebou chrániť práva občanov SR v zahraničí.

  • Oceňujeme, že myslíte na práva našich občanov v zahraničí. Preto by sme Vás chceli požiadať, aby ste navrhli vláde/MV SR takú úpravu legislatívy, ktorá by umožnila našim občanom voliť v čase ich pobytu v zahraničí.
  • Z Vašich slov vyplýva, že 11,5 milióna našich občanov musí prekonávať ťažkosti, ak sa chce zapájať do správy vecí verejných, pretože zo zahraničia nemôžu naši občania voliť, okrem volieb do NR SR:
  • [v čase: 14:11] "podľa našich štatistík medzi 1 až 1,5 miliónom našich občanov žije v zahraničí, takže sú migranti".
  • [v čase: 19:55] "Migranti sú aj Slováci žijúci v zahraničí a ten dokument hovorí, že by nemali byť obmedzovaní na svojich právach."

 

Slovensko je súčasťou EÚ a naši občania stále častejšie cestujú z rôznych dôvodov do zahraničia. Každému z nás sa môže stať, že bude v čase volieb mimo územia Slovenska. Hovoríme o občanoch, ktorí sú alebo môžu byť v zahraničí v čase volieb kvôli práci, štúdiu, rodine, diplomatickej či vojenskej misii, politickej, kultúrnej, či športovej reprezentácii našej vlasti. Reprezentujú nás v zahraničí, no srdcom sú doma, na Slovensku a nemali by strácať ústavné právo podieľať sa na veciach verejných.

Práve preto Vám budeme ako občania z rôznych kútov Slovenska a sveta vďační za otvorenie dverí k tejto debate aj na pôde Vašeho ministerstva. Radi Vám objasníme naše názory aj osobne na stretnutí u Vás.

Onedlho nás čakajú voľby prezidenta a voľby do EP. Je aj vašou zodpovednosťou urobiť všetko pre vyššiu účasť občanov na voľbách do EP. Vyššia volebná účasť dáva vyššiu legitimitu zvoleným predstaviteľom a znižuje vplyv extrémistických síl na štát. Malo by byť v našom spoločnom záujme umožniť občanom zo zahraničia voliť.

Aj keby sa legislatívne zmeny nepodarilo uskutočniť do najbližších volieb - naše snaženie nevzdáme. Pretože legislatívny proces trvá dlho, je potrebné spustiť ho čo najskôr, aby sme umožnili občanom voliť zo zahraničia čo najskôr.

Prajeme Vám úspešný deň a tešíme sa na Vašu odpoveď!

 

Za iniciatívu Srdcom doma,

Samuel Zubo, predseda petičného výboru iniciatívy Srdcom doma

info@srdcomdoma.sk

https://www.srdcomdoma.sk/

https://www.facebook.com/srdcomdoma

 

v Prahe, ČR, dňa 24.11.2018

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Petra Šabatu

Babiš už neriadi štát ako firmu, dúfa v zázrak

Kto prešľapuje tragickú koronavírusovú českú cestu? Ľudia typu Fica a Kaliňáka.


Už ste čítali?