Ani Vy nebudete voliť! Otvorený list poslancom Národnej rady SR.

Autor: Samuel Zubo | 17.1.2019 o 14:27 | (upravené 18.1.2019 o 12:46) Karma článku: 3,74 | Prečítané:  1526x

Volebný zákon popiera princípy právneho štátu, najmä princíp všeobecného volebného práva. Vyzývame poslancov a poslankyne NR SR aby to zmenili. Tu sú naše požiadavky. 

V roku 2019 nás čakajú dvoje dôležité voľby - voľby prezidenta a voľby do Európskeho parlamentu. Státisícom občanov SR bude opäť odopreté právo voliť. Budete medzi nimi?

Cestujete? Nevoľte!

Ústava SR neobmedzuje možnosť voliť len na územie SRVšeobecná deklarácia ľudských práv, stanoviská Benátskej komisie, Európskeho súdu pre ľudské práva a predovšetkým stanoviská nášho Ústavného súdu SR potvrdzujú právo občanov SR na to, aby sa podieľali na veciach verejných bez neodôvodného obmedzovania.

NR SR zaviedla od roku 2006 nový spôsob voľby - voľbu poštou pre občanov, ktorí sú v čase volieb v zahraničí. Neodôvodnila však obmedzenie tohto spôsobu voľby a jej neprístupnosť pre väčšinu volieb vrátane volieb prezidenta.

Nález Ústavného súdu Slovenskej republiky PL. ÚS 15/98 z 18.03.1999:

Zákonodarca má nespochybniteľné právo a povinnosť formovať volebnú politiku štátu, toto jeho právo však nie je absolútne. V rámci svojej normotvornej činnosti je významne limitovaný, a to práve obsahom základného politického práva – práva voliť. Národná rada má povinnosť zaistiť súlad právnej úpravy s ľudskými právami tak, ako sú vymedzené v záväzných vnútroštátnych a medzinárodných prameňoch práva.

Zavádzajúca nezrovnalosť v zákone

Zákon 180 / 2014 Z.z. hovorí o voľbe poštou len v časti o voľbách do NR SR a v prípade referenda. Zavádza tak dve skupiny vecí verejných a teda i dva typy volieb. Voľby, v ktorých sa občanom umožňuje, a tie v ktorých sa neumožňuje voliť občanom zo zahraničia.

Spomínaný zákon neumožňuje našim občanom účasť na väčšine volieb zo zahraničia.Takže sa nemôžu zúčastniť volieb prezidenta, volieb poslancov do Európskeho parlamentu, volieb do orgánov samosprávnych krajov ani volieb do orgánov samosprávy obcí.

Volebný zákon preto popiera princípy právneho štátu, najmä princíp všeobecného volebného práva. Svojim spôsobom nerešpektuje aktívne volebné právo občanov Slovenskej republiky, ktorí sú v čase volieb v zahraničí.

Srdcom doma chce odbúrať nezrovnalosti volebného zákona

Predstavitelia občianskeho združenia Srdcom doma uplynulý rok diskutovali s poslancami NR SR na túto tému. Teraz posielajú otvorený list poslancom NR SR, v ktorom ich žiadajú, aby odstránili nezrovnalosť vo volebnej legislatíve, naplnili svoje sľuby i verejné deklarácie a umožnili občanom voliť zo zahraničia - tak, ako to umožňujú svojim občanom moderné krajiny Európy i sveta.

Otvorený list poslancom NR SR obsahuje tri požiadavky:

a) Občan, ktorý je podľa dnešnej podoby Zákona 180/2014 Z.z. o podmienkach výkonu volebného práva oprávnený voliť na území Slovenska, má mať po novom možnosť využiť svoje právo aj v prípade, že je v čase volieb mimo územia Slovenska a to vo všetkých typoch volieb.

b) Ako osvedčený (vo voľbách do NR SR) a medzi poslancami NR SR najmenej rozporuplný spôsob voľby zo zahraničia požadujeme voľbu poštou. Prípadne ďalšie spôsoby voľby, ktoré zjednodušia občanom volebný proces a zachovajú bezpečnosť a dôveryhodnosť volebného procesu.

c) Ak bude voľba zo zahraničia podmienená podaním žiadosti, požadujeme, aby bola akceptovaná aj žiadosť emailom a to bez potreby elektronického podpisu - tak, ako je tomu dnes v prípade volieb do NR SR.

Väčšina poslancov deklaruje podporu zmene

Združenie Srdcom doma na svojej stránke dokumentuje míľniky na svojej ceste k spravodlivej volebnej legislatíve a možnosti voliť zo zahraničia od 7.1.2018. Rozšírenie možností voliť zo zahraničia podporuje v rôznej forme 76 zo 150 poslancov NR SR (51%). Zmenu podporujú opozičné kluby, v koaličných kluboch panuje presvedčenie, že s takým návrhom musí prísť strana SMER-SD, ktorý riadi rezort vnútra. V tom prípade by návrh podporili aj MOST a SNS.

V médiách myšlienku priamo podporili Marek Maďarič s Erikom Tomášom (obaja kandidovali za SMER-SD), Jaroslav Paška s Ivanom Hrnkom za SNS,  Martin Klus za SaS, Miroslav Sopko za OĽANO. O podpore poslaneckých klubov NR SR informovala TASR dňa 19.9.2018.

Návrhy združenia Srdcom doma podporilo 12 z 13 slovenských poslancov Európskeho parlamentu a viacerí kandidáti na prezidenta SR.

Sú v tom s nami i slovenské osobnosti

Možnosť voliť zo zahraničia podporujú desiatky slovenských osobností, organizácie, spolky aj občianski aktivisti. Patria medzi nich olympijský víťaz Matej Tóth, herečka a diplomatka Magdaléna Vášaryová, herec Milan Lasica a .klub pod lampou.

Z Facebookovej stránky Srdcom doma sa prihovárajú občania, ktorí z rôznych dôvodov cestujú do zahraničia. Stávajú sa vtedy občanmi druhej kategórie - bez možnosti voliť si svojich zástupcov.

Petíciu, ktorú je možné podporiť online už podpísalo viac ako 3600 občanov.

Ak vám záleží na možnosti hlasovania o budúcnosti Slovenska, podpíšte online petíciu aj vy. Aby sme si mohli všetci uplatniť volebné právo a splniť si občiansku povinnosť aj v prípade, že budeme v čase volieb v zahraničí.

Záverečná výzva poslancom

Srdcom doma vyzýva poslancov NR SR, aby uskutočnili svoj prísľub podania návrhu na rozšírenie volebného zákona. Ide pritom najmä o poslancov strany SMER-SD, pod ktorú spadá rezort vnútra a teda i táto kompetencia.

Pre presadenie novely zákona je potrebná spolupráca koalície s opozíciou. Aby bola novela pripravená odborne, musí sa na nej podieľať Odbor volieb, referenda a politických strán MV SR. Odbor je podľa slov jej riaditeľky, pani Ing. Evy Chmelovej na túto výzvu pripravený. Musí však dostať zadanie z vedenia ministerstva.


Autori: Tomáš Eichler (vedec / Viedenské Biocentrum), Samuel Zubo (IT analytik / Srdcom doma)

 

Ďakujeme!

info@srdcomdoma.sk

https://www.srdcomdoma.sk/

https://www.facebook.com/srdcomdoma/

https://www.instagram.com/srdcomdoma/

 

Robert Barca je reportážny fotograf a študent. Jeho práca vyžaduje cestovanie, ani na okamih však neprestáva byť občanom Slovenskej republiky. Aj on má právo zúčastňovať sa vecí verejných a teda aj volieb. Preto požaduje možnosť voliť zo zahraničia vo všetkých voľbách organizovaných v Slovenskej republike.
Poznámka: vo videu boli použité Robove reportážne fotografie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Petra Šabatu

Babiš už neriadi štát ako firmu, dúfa v zázrak

Kto prešľapuje tragickú koronavírusovú českú cestu? Ľudia typu Fica a Kaliňáka.


Už ste čítali?