Ako rozhodne Ústavný súd o voľbe zo zahraničia?

Autor: Samuel Zubo | 27.2.2019 o 1:02 | (upravené 27.2.2019 o 19:00) Karma článku: 1,91 | Prečítané:  742x

Volebná legislatíva diskriminuje občanov SR. Štát umožňuje voliť väzňom vo výkone trestu za obzvlášť závažné trestné činy, nie však občanom, ktorí sú v čase volieb v zahraničí. Potrebujeme podpisy 30 poslancov NR SR!

Úvod

Občianska iniciatíva Srdcom doma, sa snaží o zmenu volebnej legislatívy, aby občania, ktorí môžu voliť na území SR, mali možnosť využiť svoje právo aj v prípade, že sú v čase volieb mimo územia SR - a to vo všetkých voľbách. 

Od začiatku roku 2018 sa stretávame s poslancami NR SR a vysvetľujeme im, že Ústava SR zaručuje občanom SR možnosť podieľať sa na veciach verejných, avšak Zákon 180 / 2014 Z. z. o podmienkach výkonu volebného práva im to znemožňuje, ak sú v čase volieb v zahraničí. 

Petíciu na stránkach https://www.SrdcomDoma.sk podpísalo viac ako 9000 občanov SR. Z nich až 80% občanov má trvalý pobyt na Slovensku. Najväčší záujem o možnosť voliť zo zahraničia majú občania, ktorí žijú na Slovensku. Aj mnohí z poslancov NR SR nás uisťujú, že zdieľajú naše postoje a podporujú možnosť voliť zo zahraničia.

Slovenská republika dnes umožňuje účasť na voľbách aj osobám vo výkone trestu odňatia slobody uloženého za spáchanie obzvlášť závažného zločinu.* Slovensko ako jedna z dvoch krajín EÚ neumožňuje účasť na voľbách prezidenta študentom, pracujúcim, diplomatom, vojakom, športovcom, hercom, jednoducho tisícom občanov, ktorí sú v čase volieb z akýchkoľvek dôvodov v zahraničí.

Ústavný súd

V roku 2018 sme nadviazali spoluprácu s advokátskou kanceláriou Stentors - bezplatne, tzv. pro bono. Po niekoľkých mesiacoch spolupráce máme k dispozícii „Návrh na začatie konania o súlade právnych predpisov podľa článku 125 ods. 1 písm. a) Ústavy Slovenskej republiky“ (podanie na Ústavný súd). 

Argumentujeme, že ustanovenia Zákona 180 / 2014 Z.z. nie sú v súlade s článkom 30 ods. 1 Ústavy Slovenskej republiky, článkom 12 ods. 2, článkom 13 ods. 3 a 4 Ústavy Slovenskej republiky v spojení s článkom 3 Dodatkového protokolu k Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd a článkom 14 Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd, nakoľko zákonodarca (NR SR) neumožňuje výkon volebného práva občanom zdržiavajúcim sa v zahraničí v čase volieb do Európskeho parlamentu, volieb do orgánov samosprávnych krajov, volieb do orgánov samosprávy obcí, volieb prezidenta Slovenskej republiky alebo ľudového hlasovania o odvolaní prezidenta.

Ústava SR zakazuje diskrimináciu. Zákon 180 / 2014 Z.z. však diskriminuje na jednej strane tých voličov, ktorí sú v čase volieb v zahraničí a znemožňuje im využívanie aktívneho volebného práva. Na druhej strane diskriminuje vo voľbách do NR SR a v prípade referenda tých občanov, ktorí sú na území SR, pretože im neumožňuje voľbu poštou, ktorú NR SR vyhradila výlučne občanom v zahraničí.

Od 4. 2. zbierame podpisy poslancov Národnej rady SR. Podporu nám prisľúbili poslanci klubu SaS, OĽaNO-NOVA, poslanci zo SME RODINA aj nezávislí poslanci. Potrebujeme nájsť 30 statočných, ktorí by nám pomohli, aby sa podaním zaoberal Ústavný súd SR.

Oslovujeme koaličné i opozičné poslanecké kluby demokratických síl v parlamente, aby sa ich poslanci pridali k podaniu. Potrebné podpisy chceme mať pozbierané najneskôr začiatkom marca 2019, kedy chceme odoslať podanie na Ústavný súd.

Výzva občanom

1. Podporte petíciu online na: https://www.SrdcomDoma.sk a vyzvite k tomu svojich priateľov. Len verejný tlak donúti aj ostatných poslancov NR SR k zmene volebnej legislatívy.
2. Sledujte nás na Facebooku a zdieľajte naše príspevky, aby ich videlo čo najviac občanov - aby podpísali petíciu aj oni.
3. Pýtajte sa poslancov, ktorých ste volili, na ich názor a žiadajte ich, aby podporili možnosť voliť zo zahraničia.


*Rozhodnutie Ústavného súdu z roku 2017 


Samuel Zubo, 
predseda petičného výboru Srdcom doma
https://www.srdcomdoma.sk/
https://www.facebook.com/srdcomdoma 
https://www.instagram.com/srdcomdoma/ 
 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Nie či, ale kedy bude koronavírus na Slovensku

Otázky a odpovede o novej nákaze.

Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Kto vytvoril podmienky pre mafiánsky únos štátu? Pochopili sme?

Väčšina pozná odpoveď na tieto otázky.


Už ste čítali?