Koho volili občania, ktorí pricestovali zo zahraničia?

Autor: Samuel Zubo | 17.3.2019 o 22:47 | (upravené 27.4.2019 o 23:38) Karma článku: 10,03 | Prečítané:  16479x

SR neumožňuje svojim občanom voliť v prezidentských voľbách zo zahraničia. Preto mnohí voliči, ktorí chceli odovzdať svoj hlas, cestovali na otočku do pohraničných obcí. Ich hlasy potom ovplyvnili celkové výsledky danej obce.

Podpíšte online petícu www.SrdcomDoma.sk za možnosť voliť zo zahraničia a sledujte novinky na Facebook-u.

Výzva: viete o okrskoch, v ktorých volilo veľa občanov, ktorí tam nemajú trvalý pobyt? Dajte nám o tom vedieť - napíšte do komentára. Zanalyzujeme ich volebné výsledky.

Slovenská republika je jednou z dvoch krajín EÚ, ktoré majú priamu voľbu prezidenta, ale neumožňujú svojim občanom voliť zo zahraničia. 

Netrestajme našich občanov za to, že cestujú do zahraničia za prácou, či vedomosťami. Umožnime im voliť aj zo zahraničia - napríklad poštou, tak ako vo voľbách do NR SR.

Podpíšte online petícu www.SrdcomDoma.sk za možnosť voliť zo zahraničia - vo všetkých voľbách.

Okrem cca 300-400.000 občanov, ktorí študujú, alebo pracujú v zahraničí, nemajú možnosť zúčastniť sa volieb prezidenta aj ďalšie skupiny občanov. 

V sobotu - 16.3.2019 sa zúčastnila finále Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní - Soldeu - El Tarter aj Slovenka Petra Vlhová a obsadila 3. miesto. Petra Vlhová reprezentovala našu krajinu v zahraničí, naša krajina jej neumožnila voliť prezidenta. Pritom by stačilo, aby NR SR umožnila občanom voliť poštou.

Tisíce občanov cestujú v čase volieb na Slovensko

Mnohí z občanov využívajú voľby na návštevu rodín. Nie každý si však dokáže veci zariadiť tak, aby mohol byť v čase volieb na Slovensku. Veď termín konania volieb vyhlásuje predseda NR SR len 55 dní pred konaním volieb. Aj cez víkendy musia byť zamestnanci veľvyslanectiev v zahraničí k dispozícii, šoféri sedia v autobusoch a nákladných autách a brázdia cesty Európy, opatrovateľky sú na týždňovkách v Rakúsku atď.

V ČR žije a študuje veľká časť občanov SR a mnohí z nich cestovali aj tento krát na voľby na otočku spolujazdou autami, či vlakmi. Pohraničná obec Kúty je ich obľúbenou cieľovou stanicou pre dobrú dostupnosť aj pre zastávku vlaku Eurocity. Na ranný spoj Praha - Brno - Kúty dokonca Slováci v ČR vypísali udalosť na Facebooku a z cesty vlakom sa stala networkingová akcia. 

Okrsok č. 1 v obci Kúty ako barometer názorov občanov pôsobiacich v ČR

Keď porovnáme výsledky prvého kola prezidentských volieb - celoslovenské, okresné a obecné (Kúty) a špeciálne okrsok č.1, v ktorom volili mnohí občania, ktorí na voľby docestovali, môžeme vidieť mierne odlišnosti, ktoré môžu naznačovať preferencie občanov zo zahraničia. Spozornieť by sme mali najmä v prípade, keď sú rozdiely medzi hodnotami za SR, okres a obec výrazné.

Okrskové volebné komisie vo volebnej zápisnici neuvádzajú počet občanov, ktorí volili v obci, aj keď nemajú v obci trvalé bydlisko. Zápisnica neuvádza ani počet prevzatých hlasovacích preukazov, ani počet prevzatých čestných prehlásení o trvalom pobyte v cudzine. Z porovnania volebnej účasti v obci a volebnej účasti v SR, kraji, či okrese môžeme usudzovať na počet hlasujúcich, ktorí pricestovali zo zahraničia.

Volebná účasť v SR: 48,74%
Volebná účasť v Trnavskom kraji: 47,16%
Volebná účasť v okrese Senica: 49,66%
Volebná účasť v obci Kúty: 53,90%
Volebná účasť v 1. okrsku obce Kúty: 52,64%

Do obce Kúty pricestovalo podľa členov volebných komisií voliť asi 700 voličov zo zahraničia. 

Porovnaním volebných výsledkov v SR, Trnavskom kraji, okrese Senica a obci Kúty vidíme, že hlasujúci v okrsku č.1:

  • výrazne častejšie volili Zuzanu Čaputovú (60,76% versus 40,57% za celú SR)
  • výrazne zriedkavejšie volili Maroša Šefčoviča (12,48% versus 18,66% za celú SR)
  • výrazne zriedkavejšie volili Štefana Harabína (4,69% versus 14,34% za celú SR)
  • zriedkavejšie volili Mariana Kotlebu (8,59% versus 10,39% za celú SR)

 

Ako volili občania pôsobiaci v Rakúsku?

Karlova Ves je dobre dostupné miesto, ktoré si v každých voľbách vyberie pre odovzdanie svojho hlasu množstvo našich občanov, ktorí pôsobia v Rakúsku. Najviac navštevovanými okrskami sú 7. a 8. okrsok. Toto sú volebné výsledky z uvedených dvoch okrskov:

Ďalším okrskom, dobre dostupným z Rakúska je 5. okrsok v Petržalke. Z 673 voličov až 77 voličov volilo s hlasovacím preukazom a 15 s cestovným pasom, pričom títo odovzdali čestné prehlásenie o trvalom pobyte v Rakúsku. Tu sú volebné výsledky:

 

Uvedené nám naznačuje, koho volia občania, ktorí pôsobia v zahraničí. Môžme z toho usudzovať aj na hodnoty, ktorými sa títo občania riadia vo svojom živote a akú majú predstavu o budúcnosti Slovenska.

Na termín druhého kola volieb - 30.3.2019 už Slováci žijúci / študujúci v ČR vypísali ďalšie udalosti:

Praha -> Kúty
Brno -> Kúty

 

article_photo (Petícia www.SrdcomDoma.sk za možnosť voliť zo zahraničia)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Teraz by sa nám hodila koruna

Kto zastaví odhodlanie premiéra zlikvidovať ekonomiku?

Cynická obluda

Epidémia kolónavírusu

Koľko času ste už zabili počas tejto karantény a koľko času ste zabili dnes na cestách? Porovnajte si.


Už ste čítali?