Koho volila Petra Vlhová za prezidenta? Nikoho! Otvorený list premiérovi SR

Autor: Samuel Zubo | 20.3.2019 o 0:55 | (upravené 20.3.2019 o 12:04) Karma článku: 9,90 | Prečítané:  4019x

Petra Vlhová získala v sobotu, 16.3.2019 medailu pre Slovenskú republiku. Naša vlasť jej neumožnila voliť v prezidentských voľbách. Pán premiér, napravte túto krivdu!

 

article_photo (www.SrdcomDoma.sk)

Vážený pán premiér,

Petra Vlhová sa v sobotu - 16.3.2019, v deň konania prezidentských volieb, zúčastnila finále Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní - Soldeu - El Tarter a obsadila 3. miesto. Petra Vlhová reprezentovala našu krajinu v zahraničí a náš štát pod vaším vedením jej neumožnil zúčastniť sa prezidentských volieb.

Počas prvého kola prezidentských volieb sa vyše 30 našich umelcov, spisovateľov, vydavateľov, novinárov aktívne zúčastnilo knižného festivalu v Paríži - Livre Paris 2019. Pod záštitou a vďaka niekoľko ročnej práci Literárneho informačného centra sa podarilo publikovať 27 slovenských kníh preložených do francúzštiny, čo je dvakrát toľko, ako tomu bolo od roku 1989. Umelci, spisovatelia, vydavatelia, novinári, všetci reprezentovali Slovensko a jeho literatúru vo Francúzsku - a nikto z nich nemohol voliť.

Napravte túto krivdu - stačí, ak umožníme našim občanom umožníme voliť poštou vo všetkých voľbách tak, ako v prípade volieb do NR SR, či v prípade referenda.

Slovenská republika je demokratickým štátom, v ktorom podľa Ústavy SR majú občania právo zúčastňovať sa vecí verejných. Zákony musia vychádzať z Ústavy SR a nesmú ísť proti nej.

Dňa 6.3.2019 sme prostredníctvom 36 poslancov NR SR podali na Ústavný súd Návrh na začatie konania o súlade právnych predpisov podľa článku 125 ods. 1 písm. a) Ústavy Slovenskej republiky”. Sme presvedčení, že občania SR musia mať možnosť zúčastňovať sa volieb bez ohľadu na to, kde sa v čase volieb nachádzajú. Neexistuje žiadny legitímny dôvod, prečo by mal štát podmieňovať účasť vo voľbách obmedzovaním práva na slobodný pohyb.

Existuje množstvo legitímnych dôvodov, prečo sa občan-volič môžečase volieb nachádzať v zahraničí - uvádzame aspoň niekoľko:

  • vykonáva diplomatickú službu pre Slovenskú republiku v zahraničí,

  • reprezentuje Slovensko na športovej, či kultúrnej udalosti,

  • je vojakom / vojačkou v misii OSN alebo NATO, kde plní úlohy a záväzky SR a riskuje pre ne svoj život,

  • študuje, báda ako vedeczbiera znalosti a skúsenosti, ktoré môže využiť v prospech našej vlasti,

  • cestuje za prácou aby uživil / -a svoju rodinu na Slovensku,

  • je šoférom autobusu, kamiónu, strojvodcom, pilotom na medzinárodnej linke,

  • trávi čas na liečení, dovolenke, svadobnej ceste,

  • alebo len využíva právo na slobodný pohyb a spoznáva Európu či svet

Slovensko je súčasťou EÚ a občania SR, ako aj iných európskych krajín stále častejšie cestujú z rôznych dôvodov do zahraničia. Každému z nás sa môže stať, že bude v čase volieb mimo územia Slovenska.

article_photo (občania z iniciatívy Srdcom doma píšu list premiérovi)

Zaznamenali sme Vaše vyjadrenia o rozšírení možností zúčastňovať sa na voľbách zo zahraničia. Pretože sa tejto téme detailne venujeme, porovnávame spôsoby účasti na voľbách u rôznych krajín a zbierame názory našich občanov, ktorí by radi volili zo zahraničia, žiadame Vás touto cestou o stretnutie, na ktorom by sme Vám radi tlmočili postoje občanov, ktorým využitie práva voliť pre nich znamená veľké komplikácie, časovú a finančnú záťaž.

Sťažený prístup občanov k voľbám neprospieva ani našej krajine. Robí z našich občanov - ľudí druhej kategórie, ktorí môžu mať oprávnený pocit krivdy. Navyše prekážky účasti na voľbách uvoľňujú puto občanov k našej vlasti aj záujem o verejné dianie. To nie je dobrým znamením pre demokratickú spoločnosť.

Občianska iniciatíva Srdcom doma je nestranícka iniciatíva občanov, pôsobiacich na Slovensku i v zahraničí. Naším cieľom je umožniť občanom, ktorí dnes majú právo voliť na území Slovenska, aby mohli svoje právo využiťaj keď sú v čase volieb mimo územia Slovenska, a to vo všetkých typoch volieb, podobne, ako je tomu dnes vo voľbách do NR SR alebo v prípade referenda. Petíciu “Srdcom doma” za možnosť voliť zo zahraničia k 19.3.2019 podporilo viac ako 12.000 občanov SR a viac ako 77 osobností a spolkov. Dúfame, že Vám záleží na názore občanov a ich vôli zúčastňovať sa vecí verejných.

V tejto súvislosti by sme Vás radi upozornili, že v súčasnosti nemáme možnosť voliť ani na ambasádach v žiadnych voľbách. Voľbu na ambasádach vnímame len ako doplnkovú, pretože v mnohých krajinách SR ambasády nemá, v iných by vyžadovala od mnohých občanov niekoľko hodinové cestovanie, ktoré by ich časovo a finančne zaťažovalo. Preto za nevyhnutnú považujeme voľbu poštou.

Sme presvedčení, že Odbor volieb, referenda a politických strán MV SR dokáže implementovať bezpečný a pre občanov pohodlný spôsob voľby zo zahraničia tak, ako ho zaisťuje v prípade volieb do NR SR, alebo ako ho dokázali implementovať iné krajiny EÚ a sveta, a to bez väčších dopadov na štátny rozpočet. Odbor však podľa vyjadrení jeho riaditeľky Evy Chmelovej potrebuje politické zadanie od Vás, od vlády SR a od ministerky vnútraLehoty, ktoré dnes podľa ministerky vnútra znemožňujú voľbu zo zahraničia, stačí zmeniť tak, aby sa celý proces stihol zdarne realizovať.

Zo stretnutí s koaličnými aj opozičnými poslancami NR SR sme nadobudli presvedčenie, že pripravení takýto návrh podporiť. Mnohí z nich sú však presvedčení, že s takým zásadným návrhom by mala prísť vláda, resp. Vami poverené vedenie MV SR. Preto Vás žiadame, aby ste Ministerstvo vnútra poverili návrhom legislatívnych zmien, ktoré umožnia našim občanom zúčastňovať sa na správe vecí verejných aj zo zahraničia, rozšírením voľby poštou na všetky voľby - napríklad tak, ako to už roky umožňuje svojim občanom Rakúsko. 

Pretože ministerka vnútra naše žiadosti o stretnutie odmieta, žiadame Vás o stretnutie, kde vysvetlíme svoje argumenty aj opatrenia, ktoré by mohli oproti súčasnému stavu umožniť občanom zapájať sa do vecí verejných a súčasne zabránili porušovaniam zákonov a Ústavy SR.

v Bratislave dňa 19.3.2019

Za iniciatívu Srdcom doma

Samuel Zubo, predseda petičného výboru iniciatívy Srdcom doma
za možnosť voliť zo zahraničia

info@srdcomdoma.sk

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Teraz by sa nám hodila koruna

Kto zastaví odhodlanie premiéra zlikvidovať ekonomiku?

Cynická obluda

Epidémia kolónavírusu

Koľko času ste už zabili počas tejto karantény a koľko času ste zabili dnes na cestách? Porovnajte si.


Už ste čítali?