Hlasy zo zahraničia zavážili v 2. kole ešte viac

Autor: Samuel Zubo | 2.4.2019 o 14:41 | (upravené 3.4.2019 o 21:59) Karma článku: 6,27 | Prečítané:  2596x

Na druhé kolo prezidentských volieb pricestovalo zo zahraničia ešte viac občanov ako na prvé kolo volieb! Ako volili naši občania, ktorí pricestovali zo susedného Česka? Budete prekvapení!

Mnohí cestovali hodiny a prekonali tisíce kilometrov. Tisíce občanov, ktorí v zahraničí pracujú, študujú si naplánovali návštevu Slovenska práve na obdobie prezidentských volieb. Mnohí z nich cestovali 16.3. na prvé kolo a 30.3 opäť na druhé kolo. Minuli svoje peniaze, aby mohli vyjadriť svoj názor na budúcnosť Slovenska.

 

article_photo (Róbert Fritz)

>> Fotogaléria - tu <<

 

Tak, ako v prvom kole, aj uplynulú sobotu cestovali stovky, či tisíce občanov z ČR vlakmi Eurocity, autami, ale aj na bicykloch na otočku do obce Kúty, ktorá má dobrú dopravnú dostupnosť z ČR. Volebné výsledky v obci s tisícmi občanov tak stovky voličov zo zahraničia výrazne ovplyvnili.

Z 4250 voličov zapísaných do volebných zoznamov v obci Kúty veľká časť voliť neprišla, pretože okrem krásneho sobotňajšieho počasia, mnohí voliči (tak ako v celej SR) si nedokázali vybrať z kandidátov v druhom kole. Zato však pricestovalo omnoho viac voličov zo zahraničia - v potovnaní s prvým kolom prezidentských volieb. 

Keď v prvom kole pricestovalo do obce Kúty asi 700 občanov zo zahraničia, v druhom kole ich pricestovalo953, t.j. o 36% viac! Podiel voličov zo zahraničia na celkovom počte odovzdaných hlasov tak predstavoval 44,18% a podiel miestnych voličov 55,82% hlasov.

SR zaznamenala najnižšiu volebnú účasť v prezidentských voľbách. Preto aj relatívne menšie počty občanov, ktorí docestovali zo zahraničia zavážili veľmi výrazne. 

Iné to však bolo v obci Kúty! Bez voličov zo zahraničia by volebná účasť v obci Kúty dosiahla len 28%. S voličmi zo zahraničia dosiahla volebná účasť v obci Kúty takmer 51%.

Bolo by výborné, keby sa o analýzu návštev občanov zo zahraničia pokúsili roamingoví operátori, ktorí majú informácie o pohybe SIM kariet. To by nám dalo relevantnú predstavu o tom, ako sa občania zo zahraničia zapájajú do volieb na Slovensku. Žiaľ, tieto dáta operátori neposkytujú zadarmo. Napriek našej snahe o kontaktovanie O2 SK sa nám nepodarilo informácie, ktoré nám spočiatku operátor prisľúbil.

Prezidentské voľby boli vnímané mnohými občanmi ako zásadné, pretože ide o výber osobnosti, ktorá ich zastupuje aj na medzinárodnej scéne. Preto boli mnohí ochotní obetovať čas i peniaze na to, aby cestovali na Slovensko, pretože SR doteraz neumožňuje občanom voliť prezidenta zo zahraničia. Sme jednou z dvoch krajín EÚ s priamou voľbou prezidenta, ktoré neumožňujú svojim občanom voliť prezidenta zo zahraničia. Druhou krajinou je Írsko. To v tejto veci chystá zmenu.

Po tom, ako občania cestovali dva krát v priebehu dvoch týždňov zo zahraničia domov, je možné očakávať, že si dajú cestovateľský oddych a na voľby do Európskeho parlamentu (EP) domov nepocestujú. Vláda SR zatiaľ neurobila nič pre to, aby občania mohli voliť kandidátov do EP za SR aj zo zahraničia. Je tak možné očakávať, že SR dosiahne opäť zahanbujúco nízku volebnú účasť. Posledne to bolo 13%. Pri takej nízkej volebnej účasti získavajú veľký zisk sily, ktoré sú na okrajoch politického spektra.

Srdcom doma je občianska iniciatíva, ktorá presadzuje možnosť voliť zo zahraničia od 7.1.2018. Podpíšte online petíciu za možnosť voliť zo zahraničia a voľme odkiaľkoľvek: https://www.SrdcomDoma.sk  

article_photo

 

Volebné výsledky v obci Kúty a za celú SRVolebné výsledky v obci Kúty a za celú SR (www.SrdcomDoma.sk)

 

 


 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Petra Šabatu

Babiš už neriadi štát ako firmu, dúfa v zázrak

Kto prešľapuje tragickú koronavírusovú českú cestu? Ľudia typu Fica a Kaliňáka.

Keď Sagana sledujem v médiách, vôbec sa nezmenil, tvrdí spolužiak

Už v šestnástich sníval, že pôjde na Tour.


Už ste čítali?