Dostali sme odpoveď z Ministerstva vnútra SR

Autor: Samuel Zubo | 23.4.2019 o 22:16 | (upravené 23.4.2019 o 22:39) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  2177x

Takmer pred rokom - 23.5.2018 rokovali zástupcovia iniciatívy Srdcom doma prvý krát na Ministerstve vnútra SR. Včera sme sa spýtali, na čom pracujú a dnes sme dostali odpoveď...

Dňa 23.5.2018 sme rokovali okrem MV SR aj na pôde Zahraničného výboru NR SR, kde sme vysvetľovali poslancom, prečo by občania SR mali mať možnosť využiť svoje právo a voliť - aj keď sú v čase volieb v zahraničí a využívajú právo na slobodný pohyb. Petíciu Srdcom doma za možnosť voliť zo zahraničia na https://www.srdcomdoma.sk podpísalo doteraz 14.000 občanov. Nič nie je isté - stále môžete pridať svoj podpis online aj Vy - tu
Od začiatku roku 2018 sme absolvovali desiatky stretnutí s poslancami NR SR. Ale to viete - sľuby sa sľubujú... A tak sme pre istotu v spolupráci s advokádskou kanceláriou STENTORS spracovali Návrh na začatie konania o súlade právnych predpisov podľa článku 125 ods. 1 písm. a) Ústavy Slovenskej republiky. Získali sme podporu 36 poslancov NR SR a podali ho na Ústavný súd 6.3.2019.
 Ústavný súd (keď bude raz plne funkčný), tak bude rozhodovať o (proti)ústavnosti súčasného stavu. Naša Ústava totiž nehovorí o tom, že právo podieľať sa na správe vecí verejných môžu len občania SR, ktorí sú v čase volieb na území SR. V podaní na Ústavný súd tiež argumentujeme, že nie je správne umožniť nejakej skupiny konfortný spôsob voľby poštou (zo zahraničia vo voľbách do NR SR) a inej skupine voličov tento spôsob znemožniť (na území SR sa využiť nedá).  Na tlačovej konferencii 6.3.2019 na pôde NR SR konanej pri tejto príležitosti, sme vyzvali premiéra, aby poveril Ministerstvo vnútra SR prípravou legislatívnych návrhov, ktoré by viedli k požadovanej zmene.  Aj vďaka novinárom, ktorí sa neúnavne pýtali ministerky vnútra i premiéra SR, prečo občania SR voliť zo zahraničia nemôžu, keď iné krajiny to svojim občanom umožňujú?", premiér SR Peter Pellegrini nakoniec poveril ministerku vnútra Denisu Sakovú vypracovním legislatívnych návrhov, ktoré občanom SR umožnia voliť zo zahrničia: viac v reportáži Martiny Törökovej z TV MarkízaAké konkrétne zmeny majú v pláne neupresnil ani premiér, ani MV SR. 

A tak sme MV SR poslali 22.4.2019 naše otázky:

  1. Pre ktoré typy volieb navrhne MV SR možnosť účasti občanov SR zo zahraničia?
  2. Aký je navrhovaný spôsob voľby zo zahraničia?
  3. Bude navrhnutá aj možnosť voliť poštou pre občanov, ktorí sú v čase volieb na území SR a nemôžu z rôznych dôvodov navštíviť volebnú miestnosť?
  4. Bude návrh zverejnený pre verejnú diskusiu?
  5. Aký je predpokladaný termín dokončenia návrhu legislatívnych zmien a čo bude ďalším krokom a kedy? (prerokovanie na vláde, či v NR SR)
 

Odpoveď MV SR z 23.4.2019:


Dňa 23.4.2019 sme získali odpoveď z Tlačového odboru MV SR - žiaľ - bez podpisu. Nevieme teda, kto odpoveď napísal. MV SR pripravuje zmenu legislatívy, ktorá umožní občanom SR možnosť voliť poštou zo zahraničia vo voľbách prezidenta SR vo voľbách do Európskeho parlamentu. Bolo by to čiastkové riešenie, preto veríme, že sa ešte rozšíri aj na ostatné typy volieb.  Dúfame, že Ústavný súd sa vyjadrí v dohľadnom čase a jeho vyjadrenie bude musieť MV SR zakomponovať do svojho návrhu, tak aby voľba bola konfortná a umožňovala zapojenie každého voliča, ktorému záleží na budúcnosti našej vlasti. 
Dodajme, že iniciatíva Srdcom doma požaduje pre všetky typy volieb, aby občania-voliči, mali možnosť zúčastniť sa volieb aj v prípade, že sú v čase konania volieb v zahraničí.
 A teraz už samotná odpoveď z MV SR:Odpoveď MV SR z 23.4.2019 na otázky iniciatívy Srdcom doma.Odpoveď MV SR z 23.4.2019 na otázky iniciatívy Srdcom doma. (www.SrdcomDoma.sk)

 

  
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Petra Šabatu

Babiš už neriadi štát ako firmu, dúfa v zázrak

Kto prešľapuje tragickú koronavírusovú českú cestu? Ľudia typu Fica a Kaliňáka.

Keď Sagana sledujem v médiách, vôbec sa nezmenil, tvrdí spolužiak

Už v šestnástich sníval, že pôjde na Tour.


Už ste čítali?