Verejná ochrankyňa práv píše ministerke vnútra

Autor: Samuel Zubo | 26.4.2019 o 22:31 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  937x

"Napriek náročnejším organizačným požiadavkám, ...je potrebné, aby sa umožnilo voliť občanom v zahraničí prostredníctvom pošty či elektronických komunikačných prostriedkov..."

Vážená pani 
Ing. Denisa Saková, PhD.
ministerka
Pribinova 2
812 72 Bratislava

Vážená pani ministerka,

zástupcovia iniciatívy Srdcom doma sa na mňa obrátili so žiadosťou o podporu pri zmene legislatívy týkajúcej sa volieb zo zahraničia. V tejto veci sa tiež skupina poslancov Národnej rady Slovenskej republiky obrátila na Ústavný súd Slovenskej republiky dňa 6. marca 2019 s návrhom na začatie konania o súlade právnych predpisov.

Možnosť zúčastňovať sa správy vecí verejných voľbou svojich zástupcov je jedným zo základných pilierov demokracie. Som preto presvedčená, že aj napriek náročnejším organizačným požiadavkám, ktoré si voľby poštou vyžadujú, je potrebné, aby sa umožnilo voliť občanom v zahraničí prostredníctvom pošty či elektronických komunikačných prostriedkov vo všetkých voľbách, teda nielen pri voľbách do národnej rady či referende.

Tento trend okrem iného podporuje aj Parlamentné zhromaždenie Rady Európy, ktoré vo svojej rezolúcii 1459/2005 uviedlo, že "vzhľadom na dôležitosť práva voliť v demokratickej spoločnosti, členské krajiny majú umožniť svojim občanom žijúcim v zahraničí možnosť voliť počas národných volieb".

Verím, že aj Vy si uvedomujete dôležitosť volebného práve pre občanov, ktorí sa v čase volieb nachádzajú v zahraničí. Chcela by som Vás preto požiadať o prípravu zmeny legislatívy tak, aby právo voliť bolo umožnené všetkým občanom, teda aj tým, ktorí sa v čase volieb nachádzajú v zahraničí. Zároveň by som Vás chcela požiadať o informáciu, aké ďalšie kroky v tejto veci plánujete.

S pozdravom
prof. JUDr. Mária Patakyová, PhD.
verejná ochrankyňa práv

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Petra Šabatu

Babiš už neriadi štát ako firmu, dúfa v zázrak

Kto prešľapuje tragickú koronavírusovú českú cestu? Ľudia typu Fica a Kaliňáka.


Už ste čítali?