Prezidentka SR na Pohode podporila aktivistov

Autor: Samuel Zubo | 12.7.2019 o 17:05 | (upravené 31.7.2019 o 8:30) Karma článku: 4,90 | Prečítané:  2069x

Zuzana Čaputová na festivale Pohoda 2019 podpísala petíciu Srdcom doma za možnosť voliť zo zahraničia.

Prezidentka SR podporila možnosť voliť zo zahraničia

Zuzana Čaputová, prezidentka SR 12.7.2019 na festivale Pohoda podporila svojim podpisom petíciu Srdcom doma za možnosť voliť zo zahraničia.

Stále viac občanov SR využíva právo na slobodný pohyb. Študujú, stážujú, pracujú, slúžia Slovenskej republike na ambasádach, v medzinárodných inštitúciách v zahraničí. Stále sú však občanmi SR a mali by mať možnosť využiť svoje Ústavné právo - voliť vo všetkých voľbách, organizovaných na území SR, nie len vo voľbách do NR SR.

 

Najväčšia komunita našich občanov mimo SR pôsobí v ČR. V nasledujúcom grafe sú uvedené počty občanov, ktorí sú v ČR prihlásení k prechodnému, alebo trvalému pobytu.  Veľká časť z našich občanov sa však v ČR k pobytu neprihlasuje. Žiadna legislatíva ich k tomu ani nenúti. Prihlásenie k pobytu je aktuálne pre občanov, ktorí v ČR plánujú pôsobiť dlhodobejšie. Z grafu tak môžme usudzovať na nekončiaci a silne rastúci trend odchodu občanov SR do ČR aj v posledných rokoch. 

Odchod našich občanov do zahraničia neznamená vždy stratu záujmu o dianie v SR. Naopak - v zahraničí sú často konfrontovaní s lepšie fungujúcim štátom, ktorý je schopný lepšie plniť svoje úlohy, s efektívnou políciou, prokuratúrou a súdnictvom. Tieto skúsenosti zdieľajú so svojimi priateľmi a príbuznými na Slovensku.

Iniciatíva Srdcom doma sa už rok a pol sa usiluje o to, aby aj oni mali možnosť zúčastňovať sa vecí verejných - a aby mohli voliť, aj keď sú v čase volieb v zahraničí. Iniciatíva v spolupráci s Advokádskou kanceláriou Stentors vypracovala Návrh na Ústavný súd. Ten však nie je kompletný a nemôže rozhodnúť o podaní.

Obrovské pohyby občanov medzi ČR a SR

Vďaka Európskej únii a zrušeniu roamingových poplatkov dnes veľa našich občanov, ktorí pracujú v ČR používa české SIM karty. Analýzou roamingových dát O2 Media pre Srdcom doma o.z. zistila, že každý týždeň sa z ČR do SR presunie 60.000 - 103.000 občanov používajúcich české SIM karty. Sú medzi nimi najmä občania SR a ČR. Výrazný výkyv je vidieť aj počas prvého kola prezidentských volieb, 16.3.2019. Cestu na Slovensko mnohí voliči spojili s niekoľkodňového pobytu v SR.

Ďalšia obrovská skupina občanov SR, ktorá žije v SR, pracuje / študuje v zahraničí (ČR) a používa SIM karty slovenských operátorov. Dáta od slovenských operátorov sa nám nepodarilo zatiaľ získať.

Na základe uvedených čísel môžeme urobiť záver, že počty občanov presúvajúcich sa medzi SR a zahraničím budú len narastať a štát by mal urobiť všetko pre to, aby aktívni občania, ktorí cestujú, mali možnosť participovať na demokratických procesoch v našom štáte. Predovšetkým Národna rada SR by mala prijať novelu Zákona 180 / 2014 Z.z., ktorá by umožnila voliť našim občanom aj zo zahraničia. 

V záujme štátu musí byť, aby parlament bol zvolený reprezentatívnou skupinou voličov a aby reprezentoval záujmy všetkých našich občanov, ktorí sa chcú zúčastniť volieb, aj keď sú v čase volieb z akýchkoľvek dôvovdov v zahraničí.

Podľa informácií od pani prezidentky premiér SR Peter Pellegrini poveril ministerku vnútra SR Denisu Sakovú vypracovaním legislatívnych návrhov, ktoré by viedli k potrebným zmenám. Na našu otázku, či existuje termín, kedy predložia návrhy na verejnú debatu pani ministerka uviedla, že taký termín neexistuje.

Preto nemieme povoliť v tlaku - podpíšte petíciu www.SrdcomDoma.sk a vyzvite k tomu svojich priateľov a známych! 

Ďakujeme!
 

#srdcomdoma #zuzanacaputova #pohoda2019

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Petra Šabatu

Babiš už neriadi štát ako firmu, dúfa v zázrak

Kto prešľapuje tragickú koronavírusovú českú cestu? Ľudia typu Fica a Kaliňáka.

Keď Sagana sledujem v médiách, vôbec sa nezmenil, tvrdí spolužiak

Už v šestnástich sníval, že pôjde na Tour.


Už ste čítali?