Prezidentka podporuje zmenu, premiér ju občanom sľúbil, koaliční poslanci hlasovali proti

Autor: Samuel Zubo | 11.9.2019 o 1:30 | (upravené 12.9.2019 o 9:56) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  1212x

Už v jarných voľbách do NR SR v roku 2020 mohli tisíce našich občanov ušetriť. Koaliční poslanci sa však zľakli svojich predsedov. Pozrite si ich zoznam. Čo sa vlastne stalo 10.9.2019 v NR SR..

Na úvod:

Dňa 6.3.2019, iniciatíva Srdcom doma vyzvala premiéra Petra Pellegriniho, aby poveril ministerku vnútra vypracovaním legislatívnych návrhov, ktoré povedú k možnosti voliť zo zahraničia vo všetkých typoch volieb. V tento deň sme doručili na Ústavný súd návrh na začatie konania o zosúladení právnych predpisov. Ani po 5 mesiacoch sa na Ústavnom súde nezačalo pojednávanie v tejto veci.

Premiér P. Pellegrini pod tlakom novinárov 14.4.2019 súhlasil, že by išlo o správny krok a vyhlásil, že poveril ministerku vnútra Denisu Sakovú vypracovaním týchto zmien. Tá nám potvrdila, že práce zahájili.

Prezidentka Zuzana Čaputová podporuje požiadavku Srdcom doma na možnosť voliť zo zahraničia vo všetkých voľbách. Počas hudobného festivalu, už vo funkcii prezidentky SR našu petíciu aj osobne podpísala.

Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová vyzvala ministerku vnútra dňa 26.4.2019 na odstránenie tejto nespravodlivosti voči občanom, ktorí v čase volieb cestujú.

MV SR ani po piatich mesiacoch od premiérovho verejného prísľubu nepredložilo žiadny návrh na verejnú diskusiu. Dokonca stále nemá ani jasno v tom, v ktorých voľbách by chcelo umožniť voľbu zo zahraničia. Ministerka nám povedala, že o tom "stále diskutujú".

Dňa 29.8.2019 vyzvalo občianske združenie Srdcom doma všetky relevantné demokratické politické strany na podporu možnosti voliť zo zahraničia a zaslali sme im 5 otázok. Reakcie politických strán budeme postupne zverejňovať.

Napriek uvedeným vyhláseniam premiéra i ministerky, museli ostať mnohí občania v šoku ak sledovali hlasovanie v parlamente.

Hlasovanie 10.9.2019 v NR SR

Poslanci vládnej koalície v rozpore s vyhlásením premiéra zabránili občanom v možnosti voliť zo zahraničia v ďalších voľbách prezidenta, Eurovoľbách, či voľbách do orgánov samosprávnych krajov a samospráv. S koalíciou hlasovali poslanci ĽSNS.

Hlasovanie poslancov si môžete pozrieť na stránach NR SR. Grafické zobrazenie je k dispozícii tu.

Ak by dňa 10.9.2019 prešiel návrh skupiny poslanocv na zmenu Zákona 180 / 2014 Z.z., NR SR by konečne umožnila občanom:

  1. voliť vo všetkých voľbách zo zahraničia (nielen vo voľbách do NR SR a v prípade referenda ako je tomu v súčasnosti)
  2. voliť na veľvyslanectvách SR v zahraničí
  3. posielať obálku s hlasovacím lístkom poštov na adresu najbližšieho veľvyslanectva (nie medzinárodnou poštou do SR, ako je tomu v súčasnosti)

V čase, keď všetky moderné demokracie vychádzajú v ústrety svojim občanom, súčasná vládna koalícia našim občanom aktívne bráni vo vykonávaní ich Ústavného práva.

Pretože mnohí naši občania využívajú právo na slobodný pohyb, neprestávajú byť občanmi SR a mali by mať možnosť účastniť sa zo zahraničia všetkých volieb, v ktorých sú oprávnení voliť, ak sa nachádzajú v čase volieb na území SR.

Žiaľ, väčšina poslancov NR SR dnes svojim správaním zabránila tisícom občanov voliť a ďalším tisícom neumožnila ušetriť na poštovnom.

Podpíšte online petíciu za možnosť voliť zo zahraničia vo všetkých voľbách: www.SrdcomDoma.sk a nezabudnite, že jedine vo voľbách do NR SR, ktoré sa uskutočnia už na jar 2020 môžete voliť aj zo zahraničia.

Nechcete riskovať, že zabudnete včas požiadať o voľbu poštou? Už dnes môžete požiadať o zaslanie notifikácie emailom na stránke Slovensko.digital - po vyhlásení termínu volieb budete informovaní o možnosti vygenerovať žiadosť o voľbu poštou zo zahraničia.

#srdcomdoma #volmezozahranicia

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Matovič sa zasa nevie zmestiť do kože

Štát sa stále riadi ústavou, nie duševnými poryvmi premiéra.


Už ste čítali?