Za desať dní požiadalo takmer 10.000 občanov o voľbu poštou zo zahraničia

Autor: Samuel Zubo | 14.11.2019 o 15:01 | (upravené 14.11.2019 o 18:17) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  657x

Kým v posledných voľbách odvolilo zo zahraničia len približne 17.000 voličov, za prvých desať dní od spustenia volebnej aplikácie https://volby.srdcomdoma.sk požiadalo o voľbu zo zahraničia 9.683 voličov. Kto sú títo voliči?

Desať dní od vyhlásenia termínu volieb do NR SR hodnotilo občianske združenie Srdcom doma používanie aplikácie: https://volby.srdcomdoma.sk/, ktorá umožňuje voličom vytvorenie žiadosti o

  • voľbu poštou zo zahraničia 
  • hlasovací preukaz pre voľbu na území SR, mimo trvalého bydliska.

NÁVŠTEVY

Len za prvých desať dní navštívilo www stránku 14.367 unikátnych návštevníkov
Najčastejšie stránku navštevujú mladí ľudia vo veku 25-34 rokov (42%) a vo veku 35-44 rokov (27%).
Najviac návštevníkov prišlo na stránku zo Slovenska (27%), Česka (18%), Veľkej Británie (13%) a Nemecka (6%) a USA (4%). 
Až 71% návštevníkov sa o tejto www stránke dozvedelo na sociálnych médiách
Medzi návštevníkmi prevažujú ženy 57% nad mužmi 43%. 
Až 71% návštevníkov využilo pre zobrazenie aplikácie mobilný telefón, 27% počítač a 2% tablet. Celkovo prevažujú užívatelia mobilu Apple iPhone rôznych verzií - až 30%. 
Priemerná doba návštevy stránky trvala 3 min. 1 sekundu.

ŽIADOSTI

Voliči vygenerovali za desať dní 10.562 žiadostí. Väčšinu žiadostí vytvorili voliči, ktorí majú trvalý pobyt na Slovensku (89%), zvyšných 11% žiadostí bolo od voličov, ktorí majú trvalý pobyt odhlásený zo SR. 

Väčšina voličov vytvárala žiadosť o voľbu poštou (92%) a len 8% vytvorilo žiadosť o hlasovací preukaz pre voľbu na území SR, mimo trvalého bydliska.  Stránka žiadne osobné údaje neukladá, len štatistiky názvštevnosti.

V posledných voľbách do NR SR hlasovalo poštou zo zahraničia 17.278 voličov. Obrovský záujem o voľbu zo zahraničia pre voľby v r. 2020 predčí všetky naše očakávania a je jasné, že hlasy zo zahraničia budú mať v blížiacich sa voľbách väčšiu váhu. 

Podávanie žiadostí komplikuje situácia, keď veľká časť obcí stále nezverejnila na obecných www stránkach e-mail, na ktorom prijímajú žiadosti o voľbu poštou či hlasovací preukaz. Niektoré obce ani nemajú zriadenú www stránku. V takom prípade majú povinnosť zverejniť e-mail adresu pre tento účel na výveske obce. Podľa vyjadrenia MV SR sú obce povinné akceptovať aj žiadosti doručené na všeobecne známy e-mail obce. 

Proces vybavenia žiadosti zase úradom komplikujú nepozorní voliči, ktorí k e-mailu zabudnú priložiť scan/foto cestovného pasu (týka sa len občanov, ktorí si trvalý pobyt zo SR odhlásili). Úrady v takom prípade žiadajú o dodatočné zaslanie prílohy, čo vybavenie predlžuje a úrady zbytočne zťažuje.   

Dobrovoľníci Srdcom doma stále upresňujú kontaktné informácie obcí, denne odpovedajú na dotazy voličov, ktorí sa e-mailom či cez sociálne siete s dôverou obracajú na združenie s žiadosťami o radu v špecifických životných situáciách. 

Jedným z cieľov združenia je zvýšenie angažovanosti občanov pôsobiacich v zahraničí a využitie ich znalostí, skúsenosti a postojov pre pozitívnu zmenu Slovenska.

Občianske združenie Srdcom doma presadzuje zmenu volebnej legislatívy, aby občania, ktorí majú dnes právo voliť v tých-ktorých voľbách na Slovensku, mohli využiť volebné právo aj v prípade, že sa v čase volieb nachádzajú v zahraničí a to vo všetkých voľbách. To dnes Zákon 180 / 2014 Z.z. umožňuje len v prípade volieb do NR SR.

Takúto zmenu reálne podporujú len 4 z politických strán, ktoré majú dnes zastúpenie v parlamente. Vládna koalícia však doteraz všetky doterajšie poslanecké iniciatívy v tomto smere zastavila. 
Petícii, ktorá má k dnešnému dňu viac ako 17.000 signatárov vyjadrilo podporu viac ako 83 osobností a organizácií. Je možné ju podpísať online na adrese: https://www.srdcomdoma.sk/.
 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Petra Šabatu

Babiš už neriadi štát ako firmu, dúfa v zázrak

Kto prešľapuje tragickú koronavírusovú českú cestu? Ľudia typu Fica a Kaliňáka.


Už ste čítali?